Parafia św. Józefa Robotnika

Liczba parafian: ok. 2240
Data odpustu: pierwsza niedziela maja
Wieczna adoracja: 12.08
Msze Å›w. niedzielne: 800, 1030, 1630, sobota: 1730 
Msze św. w tygodniu: pn.,śr.,pt. 800, wt.,czw. 1730

 

Logowanie





  O parafii PDF Drukuj

Parafia Å›w. Józefa Robotnika w Czarkowie

www.parafiaczarkow.ns48.pl

 

Kronikarz parafialny koÅ›cioÅ‚a pw. Wszystkich ÅšwiÄ™tych w Pszczynie w pierwszej wzmiance o tym koÅ›ciele z 1326 roku podaje, iż do parafii pszczyÅ„skiej należaÅ‚a wtedy m. in. osada Czarków . W maszynopisie stanowiÄ…cym historiÄ™ Czarkowa znajduje siÄ™ zapis: „WedÅ‚ug różnych podaÅ„ osada ta istniaÅ‚a już w czasach pogaÅ„skich”. Dane te stanowiÄ… jednakże tylko hipotetyczny okres powstania Czarkowa, albowiem brak dokumentu lokacyjnego nie pozwala na Å›cisÅ‚e okreÅ›lenie daty powstania tej wioski. Także etymologia jej nazwy nie jest jasna. Wymienia siÄ™ najczęściej „Czernkuow” oraz „Czarkow”, różni badacze wywodzÄ… pochodzenie tej nazwy od nazwiska Czarnek czy Czarko, wiÄ™kszego wÅ‚aÅ›ciciela tej wsi. SÅ‚ownik geograficzny Staszewskiego podaje „Castellum Charncou – Gród Czarnka, zdrobniale od Czarny” .

Pierwsze wzmianki o potrzebie budowy koÅ›cioÅ‚a katolickiego w Czarkowie datowane sÄ… na lata 20. i 30. XX wieku. Po wojnie w Czarkowie powstaÅ‚ Komitet Organizacyjny zaÅ‚ożenia koÅ›cioÅ‚a filialnego przy koÅ›ciele macierzystym Wszystkich ÅšwiÄ™tych w Pszczynie. W Czarkowie należącym do parafii pszczyÅ„skiej w 1957 roku zaadaptowano na kaplicÄ™ salÄ™ byÅ‚ej restauracji, ludność wynajęła i wyremontowaÅ‚a budynek na wÅ‚asny koÅ›cióÅ‚. UmowÄ™ najmu sporzÄ…dzono w Kurii Diecezjalnej w Katowicach. RównoczeÅ›nie Komitet Organizacyjny pod patronatem parafii zgÅ‚osiÅ‚ do referatu do Spraw WyznaÅ„ w Pszczynie pismem z dnia 17 lutego 1957 otwarcie koÅ›cioÅ‚a filialnego w Czarkowie. ZostaÅ‚o ono przyjÄ™te i zatwierdzone. KoÅ›cióÅ‚ nie otrzymaÅ‚ jednak odpowiedzi, co zostaÅ‚o potraktowane zgodnie z prawem administracyjnym za milczÄ…cÄ… zgodÄ™. W tym samym czasie czyniono odpowiednie przygotowanie do adaptacji koÅ›cioÅ‚a pod nadzorem architekta, pana Bryla z Pszczyny, a malowanie wnÄ™trz zlecono mistrzowi malarskiemu Alojzemu Szei z Pszczyny. W 1965 roku (z antydatowaniem o dwa i póÅ‚ roku) naÅ‚ożono na koÅ›cióÅ‚ podatki dzierżawne. Te materialne zobowiÄ…zania byÅ‚y dla rozwijajÄ…cego siÄ™ koÅ›cioÅ‚a istotnym ciężarem, jednakże staÅ‚y siÄ™ równoczeÅ›nie przez ofiarÄ™ czynnikiem cementujÄ…cym nowÄ… wspólnotÄ™. Liczne delegacje do wÅ‚adz powiatowych i wojewódzkich nie przynosiÅ‚y skutków. PoÅ›wiÄ™cenia najpierw kaplicy a później koÅ›cioÅ‚a dokonaÅ‚ biskup koadiutor Herbert Bednorz. JednoczeÅ›nie utworzono rektorat ze staÅ‚ym duszpasterzem. W marcu 1978 roku koÅ›cióÅ‚ zostaÅ‚ uznany przez wÅ‚adze paÅ„stwowe jako samodzielna jednostka parafialna. Po dokonaniu dalszych adaptacji i urzÄ…dzeniu probostwa 23 kwietnia 1978 dekretem ks. bp. Ordynariusza Herberta Bednorza, koÅ›cióÅ‚ zostaÅ‚ erygowany jako parafia pw. Å›w. Józefa Robotnika. RównoczeÅ›nie zostaÅ‚ odÅ‚Ä…czony od parafii macierzystej w Pszczynie. KsiÄ™gi metrykalne prowadzone sÄ… od 1957 roku. Pierwszym proboszczem zostaÅ‚ rektor koÅ›cioÅ‚a, późniejszy dziekan dekanatu Pszczyna ks. WÅ‚odzimierz Pielesz. W latach 80. wybudowano salki, garaże, dom gospodarczy, kotÅ‚owniÄ™ obok zakrystii i wprowadzono centralne ogrzewanie w koÅ›ciele, na probostwie i w salkach. Wybudowano również chór z pomieszczeniem na organy. W latach 90. wybudowano cmentarz parafialny. Parafia liczy obecnie 2240 mieszkaÅ„ców (2009). Przy koÅ›ciele dziaÅ‚ajÄ… m. in.: Rada Parafialna, kóÅ‚ko ministrantów, ZespóÅ‚ Synodalny, ZespóÅ‚ Charytatywny, FranciszkaÅ„ski Zakon Åšwieckich, Róża RóżaÅ„cowa, Dzieci Maryi, „Ruch ÅšwiatÅ‚o – Å»ycie”.

 

 

 

Proboszczowie

 

 

 

Bibliografia

Dekret erekcji parafii przy koÅ›ciele Å›w. Józefa Robotnika w Czarkowie, WD 1978, nr 4, s. 90-91; Katalog Diecezji Katowickiej 1986; Katalog Archidiecezji Katowickiej cz. 2: Dekanaty i parafie, Katowice 2005; Katalog Archidiecezji Katowickiej, Katowice 2009; Kronika Parafialna Parafii p.w. Å›w. Józefa Robotnika w Czarkowie; Krótka historia Czarkowa, maszynopis w zbiorach SP w Czarkowie; J. Koserczyk, Kronika Parafii Wszystkich ÅšwiÄ™tych w Pszczynie od jej poczÄ…tków do 1950 roku (zachowano jÄ™zyk oryginaÅ‚u), Pszczyna 1952; J. Koserczyk, Rzymskokatolicka Parafia Wszystkich ÅšwiÄ™tych w Pszczynie, Pszczyna 2008; S. PluciÅ„ska (red.), Czarków wczoraj i dziÅ›. 670 lat miejscowoÅ›ci 1326-1996, Czarków 1996; A. Burda- Szostek, Po zdrowie do Czarkowa, GN 2004, nr 18 (dodatek katowicki), s. 8.

 

Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 lutego 2012 14:47
 
<< Wstecz

 
Prognoza pogody
Pszczyna
Pogoda w Pszczyna

Dzielnicowy

st. sierż. Robert Kania

dyżuruje:

wtorek 9.00-11.00

CZARKÓW

ul. Powstańców Śl.

"Dom Kultury"

tel. 0-32  211 48 91


Ośrodek Pomocy Społecznej

Opiekun rejonu Czarkowa:

Urszula Przybyła

dyżur NZOZ PROMED

ul. Powstańców Śląskich 23
Tel. 032 211 46 66

więcej

UrzÄ…d Miasta Pszczyna

 

Strona internetowa UM Pszczyna

Starostwo Powiatowe

Strona powiatu pszczyńskiego

Odwiedziny

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś9
mod_vvisit_counterWczoraj13
mod_vvisit_counterTen tydzień53
mod_vvisit_counterZeszły tydzień1356
mod_vvisit_counterTen miesiÄ…c1544
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc1675
mod_vvisit_counterWszystkie520793

We have: 1 guests online
Twoje IP:: 18.217.6.114
Mozilla 5.0, 
DziÅ›: Kwi 26, 2024